Zpět na Mámův svět

Názory

aneb

Máma myslí (nebo si spíš myslí, že myslí)

Z nejasných důvodů mám potřebu mít na všechno vlastní názor a protože jsem matfyzák mám potřebu srovnávat je dohromady. Často s toho, ale lezou pouze otázky. Hodně z toho, co mě okolo světa napadlo je tady.

Tato sekce je rozdělená na tři části:

Úvahy, což jsou jednak okamžité nápady a nebo i docela solidní zamyšlení

Nemilovaný svět, kde jsou výsledky mého přemýšlení o tomto světě

Osobní filosofie, kde je popsána moje konstrukce světa nebo životní filosofie. Každý prý něco podobného potřebuje, aby vůbec mohl přežít. Měl jsem s tím docela problémy a myslím, že alespoň pro mě je moje řešení docela slušné. Třeba něco řekne i jiným.

Některé věci jsou také v Aktualitách, ty budu linkovat i přímo odsud.

Všechno spolu souvisí, takže to tu bude všelijak zmateně prolinkováno, navíc to budu psát průběžně, protože dosud jsem neměl možnost nikomu to sdělovat a tedy ani důvod to sepisovat.

Důvodů pro to, abych si dal tu práci a svůj pohled, do kterého v podstatě nikomu nic není (a nikoho ani nezajímá) sepsal a umístil na Internet, je několik:
1. Sdílím přesvědčení, které by se dalo shrnout do věty: ”Se světem to jde z kopce”. O důvodech, které mě k tomu vedou, si nemyslím, že se dají odmítnout mávnutím ruky. Dokud si je budu opakovat pro sebe, k ničemu mi nebudou (protože si uvědomuju omezení, která pro můj život přináší fakt, že žiju ve společnosti), v případě zveřejnění můžou něco znamenat. Nemusí jít o žádné převracení historie, ale třeba tak potkám lidi, které bych jinak nepotkal a tím se mi podaří zlepšit mé “životní prostředí”, ve kterém okolní lidi hrajou obrovskou roli. Navíc se mi zdá, že příčiny problémů, které lidem kazí život, jsou trochu jinde než se oficiálně tvrdí a tak se nedá očekávat, že by oficiální instituce (jako například věda nebo politika) mohli pro jejich řešení něco podstatného udělat. Lidi si asi budou muset poradit sami. Zatím si nedovedu představit jak, ale chápu tuhle stránku jako místo, kde by se dalo o podobných věcech diskutovat a třeba se tu objeví něco (nebo někdo), kdo nám pomůže.
2. Zjistil jsem, že když se to snažím napsat, najdu spoustu chyb nebo souvislostí, na které jsem nepřišel, a hodně věcí si podstatně ujasnil.
3. Hodně věcí dost podstatně souvisí s mým pohledem na svět a to zvyšuje přes moji snahu o správnost pravděpodobnost chybných závěrů (určitě to každý zná při opravování diktátů. Chyby, které najde u jiných bez problémů, by u sebe nikdy nenašel). Když si někdo přečte, tak mi může dát vědět o mých omylech.

Z těchto důvodů bych prosil každého, kdo bude mít nějakou připomínku nebo jiný názor, aby mi ho posílal. Jednak si ho přečtu, jednak ty přínosné (snad to budou skoro všichni) budu přidávat k původním článkům, kterých se týkají. Mohl by tak vzniknout jakýsi kontrolovaných a strukturovaný chat.

Některé z článků, které se tady dají najít, mohou leckomu připadat praštěné nebo úplně nepřijatelné. Pokud budete chtít zatracovat všechno, co se tady nalézá, uvědomte si prosím:
1. Všechno jsou to pouze soukromého názory jednoho docela obyčejného nedůležitého človíčka, který se někde narodil, něco zažil a má před sebou nějakou perspektivu (bližší informace o mě tady) a všechny tyto skutečnosti nějakým způsobem formují jeho pohled na svět. Navíc mnohé je psáno v okamžicích silného naštvání. Nejsem úplný grafoman, ale často mi vypsání pomáhá. Mám pocit, že jsem proti věcem, které se mi nelíbí něco udělal (citově, rozumově chápu, že to tak není).
2. V určitých okamžicích se možná bude zdát, že moje uvažování je skoro nelidské (chybí mu normální perspektiva, se kterou se lidé na danou věc dívají nebo by se měli dívat). Tady může být několik důvodů:
a, občas je to schválně, protože lidské uvažování (nebo spíše dnešní lidské uvažování) je omezeno spoustou bariér, které nám znemožňují pohled, který by nám mohl ledacos dát.
b, byla doba, kdy jsem považoval lidskou společnost takřka za univerzálního viníka téměř všeho a snažil jsem se právě od lidského uvažování abstrahovat.
c, náš život ovlivňuje spousta systémů, které fungují zcela nezávisle na lidském uvažování nebo morálce (například příroda a trh). Zvláště trh funguje podle svých pravidel a když budete chtít odhadovat, jak se bude vyvíjet musíte zapomenout na to, co je ještě přijatelné a co ne.

Ještě než se do toho pustíte doporučuji přečíst následující:
Trochu o metodologii (jak se zkoumá v matematice, fyzice a společenských vědách a co na to já.)

Něco o mě (Stejná věta z různých úst znamená vždy něco jiného.)

Poslední změna 7.5.2001